+alt+ ") Nowe.focus() } //-->
    trwa ładowanie menu ...

Obserwacje pędzących TGV (TGV Haute Picardie)


Jeśli przypadkiem (lub nie przypadkiem) znajdziesz się w Paryżu i masz kilka wolnych euro możesz odkryć prawdziwą siłę TGV. Jazda pociągiem z szybkością 300 km/h, owszem jest całkiem miłym doświadczeniem aczkolwiek szybkość to nie wszystko. Nie mniej ekscytującym przeżyciem jest obserwacja tej rakiety na szynach, pędzącej z pełną prędkością stojąc tuż przy torach !
Polecam małą stację na północ od Paryża TGV Haute Picardie. Jest to jedno z najlepszych miejsc we Francji do obserwacji pociągów dużych prędkości.
Stacja TGV Haute-Picardie zlokalizowana jest bezpośrednio przy lini TGV z peronami położonymi kilka metrów od torowiska linii TGV Nord Europe (LN3). Niewiele pociągów zatrzymuje się tu w ciągu dnia, więc większość przejeżdża tam bez zatrzymywania i na pełnej prędkości. Otoczenie jest zaskakujące jak na stacje kolejową, brak budynków poza zabudowaniami stacji, a wokół jak okiem sięgnąć znajduja się uprawy buraków pastewnych. Wszystko to z powodów politycznych, wpływów dwóch sąsiednich miejscowości które chciały aby to u nich znajdowała się stacja kolejowa. Konflikt rozwiązał rząd Francuski lokalizując stację dokładnie pomiędzy nimi. Skutkiem czego mamy dziś wyśmienite miejsce do obserwacji pociągów TGV. Najprościej dostać się tam z Paryża, jak łatwo zgadnąć, pociągiem TGV, ze Stacji Aeroport CDG lub Lille Europe.
Odsłonięte miejsce z widokiem na dwa tory, czyste powietrze, ochrona od deszczu pod zadaszeniem peronów, dobre naturalne oświetlenie, poczekalnia zapewnia idealne warunki do zdjęć i obserwacji. Co więcej można tu zobaczyć wszystkie typy pociągów TGV bo TGV Réseau, TGV PSE, Eurostar, Thalys, jak i również TGV Atlantique (jednostki z TVM430) i sporadycznie (2 pary pociagów na dobę) TGV Duplex. Na peronie jest cicho za wyjątkiem wiatru i szumu samochodów na pobliskiej autostradzie.

TGV Haute Picardie TGV Haute Picardie  
kierunek - Lille / Bruksela
TGV Haute Picardie TGV Haute Picardie  
kierunek - Paris / Aeroport CDG      

Gdy jesteś już znudzony pustym peronem, budynkami stacji, nieskończonymi polami uprawnymi, masztami i przewodami trakcji ... nagle zauważasz punkt światła ... trzy punkty rozłożone po wierzchołkach trójkąta, które szybko rosną. Szyny wibrują przez kilka krótkich sekund i nagle pojawia się straszliwy, szybki ogłuszający ryk bestii !

TGV Haute Picardie  
TGV-Réseau
TGV5162, Montpellier - Lille Europe  
19.06.2001, 11h55
TGV Haute Picardie TGV Haute Picardie  
Thalys PBA 4534
THA9324, Amsterdam - Paris Nord
15.06.2003, 12h36
TGV Haute Picardie TGV Haute Picardie  
TGV-Réseau 522
TGV5162, Montpelier - Lille Europe
15.06.2003,11h52

Zanim się zorientujesz co się dzieje, już widać dwa oddalające się czerwone światła i po chwili wszystko wraca do poprzedniej ciszy - tylko przewody trakcji dyndają się i lekko skrzypią.
Ze względu na duży ruch powtarza się to co około 5 minut.

Dla tych którzy już chcieli by tam pojechać, polecam : wykaz wszystkich pociagów TGV, jakie przejeżdżają przez TGV Haute Picardie - w ciągu dnia jest ich około 220.
Jak widać, na TGV haute Picardie zatrzymuje się niewiele pociągów i wszystkie one jadą z Lille Europe lub Aeroport Charles de Gaulle TGV, więc aby tam dojechać najpierw trzeba dotrzeć do tychże stacji. Z Paryża do Aeroport Charles de Gaulle TGV można dojechać RER'em B, które obsługiwane są przez moje ulubione jednostki Z8100 (30 min), a do Lille TGV. Z Paryża wiekość TGV jedzie do stacji Lille Flandres, który oddalony jest od Lille Europe o ok. 500 m.

Przykładowy plan wycieczki mógłby wyglądać następująco :

  • około 10h00 wyjazd z Paryża (dworzec Paris Gare du Nord RER) do Aeroport Charles de Gaulle TGV RER'em B.
  • o 10h53 wsiadamy do TGV nr. TGV5260 z Bordeaux St Jean do Lille Europe. Na TGV Haute Picardie jesteśmy na 11h21
  • na Stacji w ciągu 1:40, do godziny 13h01 mamy okazje ujrzenia 25 różnej maści TGV (TGV-Réseau, Thalys, Eurostar, TGV)
  • 13h01 - powrót z TGV Haute Picardie do Aeroport Charles de Gaulle TGV (pociąg nr. TGV5224 z Lille Europe)

Dla zagorzałych fanów TGV - czyli takich jak ja - polecam dojazd przez Lille - jest ciekawszy (4 razy jedziemy pociągiem TGV) i wcale nie taki dłuższy.